loading...

ثبت شرکت - ثبت شرکت مسئولیت - ثبت ارزان شرکت

اختراعات قابل ثبت

علی بازدید : 130 یکشنبه 11 آذر 1397 نظرات ()

پس از طی مراحل ثبت اختراع یک گواهی به عنوان تصدیق اختراع به مخترع داده می‌شود که اصطلاحاً به آن «ورقه اختراع» گفته می‌شود. براساس این ورقه مخترعین حق بهره برداری از دستاور خود را دارند

با توجه به این که هر اختراعی که در حیطه علوم و صنعت و کشاورزی به منظور توسعه و بهبود وضعیت زندگی آحاد جامعه بوده بطوری که جنبه تازگی داشته باشد، می‌تواند به عنوان اختراع ثبت گردد. بر طبق ماده ٢٨ قانون ثبت علائم و اختراعات:

    ثبت اختراع‌ برای نقشه‌های مالی تقاضای ثبت پذیرفته نمی‌شود.
     به منظور حفظ و صیانت از حقوق مردم و از بین بردن سلطه افراد خاص بر امور دارویی و بهداشتی ممنوعیتی برای ثبت فرمول‌ها و ترتیبات دوایی در نظر گرفته شده است.
    برای دفاع از ارزش‌های اجتماعی هر گونه اختراع یا هرگونه اختراع تکمیلی که با انتظامات عمومی و اخلاق حسنه اجتماع در تضاد باشد و یا مخالف حفظ الصحه عمومی و مقررات شرع مقدس باشد، ثبت اختراع امکان پذیر نمی باشد. برای مثال چنانچه شخصی وسیله‎ای اختراع نماید که موجب تسهیل سرقت از منازل شود، قابلیت ثبت نخواهد داشت.

ورقه اختراع

پس از طی مراحل ثبت اختراع یک گواهی به عنوان تصدیق اختراع به مخترع داده می‌شود که اصطلاحاً به آن «ورقه اختراع» گفته می‌شود. براساس این ورقه مخترعین حق بهره برداری از دستاور خود را دارند علاوه بر آن می‌توانند از مزایا و امتیازاتی که دولت در نظر می‌گیرد، بهره مند شوند. انتقال و یا استفاده دیگری از ورقه اختراع امکانپذیر نیست. همچنین ورقه مذبور به هیچ وجه دلالت بر واقعی بودن تقاضا کننده به عنوان مخترع ندارد و با اطمینان نمی‎توان به صحیح بودن شرح اختراع یا نقشه‎های وی حکم داد و اشخاص ذینفع می‎توانند در صورت ادله محکم به محاکم قضای واقع در تهران مراجع و اقامه دعوی نمایند.

براساس ماده ۱۶ قانون ثبت اختراعات، مدت اعتبار گواهی‌نامه اختراع از تاریخ اظهارنامه اختراع به ۲۰ سال است که اداره مالکیت صنعتی برای حفظ اعتبار گواهی‎نامه یا اظهارنامه اختراع پس از گذشت یک سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه و قبل از شروع هر سال مبلغی را مشخص می‎نماید و به مدت ۶ ماه به متقاضی فرصت پرداخت داده می‌شود.

مدت اعتبار اختراع ثبت شده

بر اساس ماده ۱۶ قانون‌ ثبت اختراعات، کسی که اختراع خود را در اداره مالکیت صنعتی به ثبت کرده باشد و ورقه اختراع دریافت نماید، بنا به تقاضای مخترع به مدت ١٠ یا ١۵ یا نهایتاً ٢٠ سال مورد حمایت قانونی قرار می‌گیرد که مخترع در این مدت تعیین شده با رعایت مواد قانونی مجاز به هر گونه استفاده قانونی از حقوق اختراع می‌باشد. بعد از اتمام این دوره، حمایت قانونی مجدد حتی به درخواست مخترع امکانپذیر نمی‌باشد و منافع اختراع متعلق به عموم مردم جامعه خواهد بود و آحاد جامعه می‌توانند به طور رایگان از دانش فنی اختراع استفاده کنند

صورت معاملات فصلی چیست؟

علی بازدید : 133 چهارشنبه 09 آبان 1397 نظرات ()

در این مقاله سعی نموده‌ایم اطلاعات مفیدی در مورد صورت معاملات فصلی برای همراهان همیشگی تهیه نماییم. ارائه صورت معاملات فصلی به ادارات مالیاتی دارای مزایایی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

صورت معاملات فصلی در نظام اقتصادی جمهوری اسلامی به عنوان یکی از مهم‌ترین اسناد مالی تلقی می‌شود که وجود آن، لازمه برپایی عدالت مالیاتی در کشور خواهد بود. همان طور که می دانید اداره مالیات به منظور برپایی عدل در اخذ مالیات‌های مستقیم ملزم به دریافت اسناد معتبر از سوی مودیان خواهد بود. از همین رو بر طبق ماده ۹۵ قوانین مالیاتی کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف می‌باشند، در زمان خرید یا فروش کالا از صورت حساب فروش استفاده نمایند و اطلاعاتی هم چون: صورت حساب، شماره اقتصادی و… را در صورت معاملات فصلی ثبت نمایند و بر طبق ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم، کلیه اسناد مالیاتی را به صورت فصلی به یکی از شعب ادارات مالیاتی کشور ارائه دهند.

مزیت برتر ارسال به موقع صورت معاملات فصلی چیست؟

همان طور که می دانید اداره مالیات با هدف ارتقا نظام اقتصادی کشور فعالیت دارد؛ لذا اعتماد آحاد مردم به این ارگان موجب فراهم شدن بستری مناسب برای پیشرفت نظام خواهد شد. از سوی دیگر، شراکت مردم در فعالیت‌های اقتصادی و ارائه به موقع صورت معاملات فصلی موجب شفاف سازی معاملات مالی آنها و ایجاد نظم و انضباط در رویدادهای مالی ایشان خواهد شد. فراهم شدن فضایی سالم برای رقابت از دیگر بازخوردهای مثبت شراکت در فعالیت‌های اقتصادی به شمار می‌رود.

زمان ارسال صورت معاملات فصلی

ارائه به موقع صورت معاملات فصلی مودیان به ادارات مالیات بستری مناسب را به منظور برپایی نظم و عدالت در نظام اقتصادی فراهم می‌سازد؛ در صورتی که بی توجهی به ارائه منظم صورت معاملات، ضمن ایجاد بی نظمی، موجب فراهم شدن زمینه فرارهای مالیاتی برای برخی از افراد سودجو خواهد شد. آن چیزی که کلیه مودیان باید به آن توجه داشته باشند این است که ارائه اطلاعات ناقص به کارشناسان مالیاتی، منجر به تصمیم و قضاوت‌های نادرست ایشان خواهد شد.

با استناد به آئین نامه مالیاتی، کلیه مودیان مکلفند اطلاعات مرتبط به قراردادهای خود را هر ۳ ماه یک مرتبه (نهایتاً ۱ ماه پس از پایان هر فصل) به ادارات مالیاتی ارائه دهند.

ارسال الکترونیک صورت معاملات فصلی

متصدیان نظام اقتصادی به‌منظور تسهیل بخشیدن به عملکرد فعالان اقتصادی، قابلیت ارسال الکترونیکی صورت معاملات فصلی را ایجاد نموده‌اند. بدین ترتیب مودیان می‌توانند با مراجعه به سامانه الکترونیکی اداره مالیات به آدرس به‌منظور ارسال صورت معاملات خود اقدام نمایند. قطعاً استفاده از سامانه الکترونیکی  برای ارسال صورت معاملات منجر به‌صرفه جویی در وقت مودیان خواهد شد و این امکان را فراهم می‌سازد تا بدون فوت وقت و درزمان مقرر، اطلاعات لازم را به اداره امور مالیاتی کشور ارائه دهند.

منظور از کدینگ حسابداری چیست؟

علی بازدید : 131 چهارشنبه 09 آبان 1397 نظرات ()

این مقاله سعی نموده‌ایم تا خوانندگان گرامی را با کدینگ حسابداری و تاثیر و نقش کدها در حساب‌های مالیاتی بیشتر آشنا کنیم. پس مثل همیشه همراه ما باشید.


حسابداران برای محاسبه رویدادهای مالیاتی یک شرکت، تراکنش‌ها را به صورت درختی دسته بندی می‌کنند و در طی آن، لایه‌ها و کدهای زیر شاخه و سرشاخه را تعیین می‌نمایند. گفتنی است لایه‌ها، همان سطوحی هستند که حسابدار با استفاده از آن‌ها تراکنش‌های مالی را تقسیم بندی می‌کند. به مجموعه‌ای که توسط حسابدار تهیه می‌شود، کدینگ حسابداری گفته می‌شود. نوع شرکت و میزان حجم تراکنش‌های موجود در آن شرکت از جمله مهم‌ترین عواملی می‌باشد که موضوع اصلی کدینگ حسابداری را تعیین می‌نماید.
کدینگ حسابداری چه کاربردی دارد؟

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور ثبت اسناد حسابداری خود و هم چنین تهیه گزارشاتی مانند تراز، به کدینگ حسابداری احتیاج خواهند داشت که برای بهره گیری از آن، باید به یک حسابدار مراجعه نمایند.

لایه‌های کاربردی برای شرکت‌ها

عموماً حسابداران ۴ لایه و یا سطح را برای اغلب شرکت‌ها تعریف می‌کنند. این ۴ سطح عبارتند از:

۱ – لایه گروه حساب‌های شرکت. حسابداران به منظور کدبندی در این سطح از گروه‌های ترازنامه و سرفصل‌های مهم سود و زیان استفاده می‌کنند. دارایی‌های جاری و غیر جاری، بدهی‌های جاری و غیر جاری، درآمدها، هزینه‌ها و حقوق سرمایه داران از جمله حساب‌های موجود در یک شرکت است.

 نکته: حسابداران برای کدگذاری لایه گروه حساب‌های شرکت، از اعداد ۱ یا ۲ رقمی استفاده خواهند نمود.

۲ – لایه حساب‌های کل در شرکت. این لایه با توجه به سرفصل‌های صورت‌ها د رحساب های مالی تعریف می‌گردد. فعالیت‌ها و نیازهای یک موسسه از عوامل اصلی تقسیم هر گروه حساب به اجزای کوچک‌تر است که در اصطلاح به آن حساب کل گفته می‌شود.

نکته: حسابداران برای کدبندی در این سطح از ارقام ۱،۲ و یا ۳ رقمی استفاده می‌نمایند.

۳ – لایه حساب‌های معین موجود در شرکت. حسابداران برای تعریف این لایه، حساب‌های کل را به سطوح کوچکتری تقسیم می‌کنند که در اصطلاح حسابداری به ان سطح، حساب‌های معین گفته می‌شود.

نکته: حسابداران به منظور کدبندی در این لایه از کدهای ۲ رقمی استفاده می‌کنند.

۴ – لایه حساب‌های تفضیلی موجود در شرکت. حسابداران به منظور کدینگ حساب‌ها، لایه حساب‌های معین را به سطوح کوچکتری با عنوان حساب‌های تفضیلی تقسیم می‌نمایند.

چگونگی اخذ مجوز احداث نیروگاه

علی بازدید : 158 شنبه 14 مهر 1397 نظرات ()

احداث نیروگاه

با چگونگی اخذ مجوز احداث نیروگاه آشنا شوید ، به منظور توسعه و آبادانی کشور، دولت تلاش کرده است تا خصوصی سازی را گسترش دهد. در این زمینه وزارت نیرو به اشخاص حقیقی و حقوقی اجازه داده است تا با اخذ مجوز نیروگاه برق احداث کنند. احداث نیروگاه تنها با رعایت شرایط مندرج در مجوز امکان پذیر است.

شرایط احداث نیروگاه

برای اخذ مجوز تاسیس نیروگاه باید تمامی استانداردهای فنی رعایت شده باشد. این استانداردها توسط بازرسین وزارت نیرو بررسی می شود و در صورتی که عیب یا نقصی در آنها وجود داشته باشد، متقاضی باید تمامی عیوب را برطرف کند. همچنین وزارت نیرو مشخصات کلی نیروگاه در حال احداث را ثبت می کند. این مشخصات شامل نوع،‌ تعداد واحد، ظرفیت هر واحد، ولتاژ خروجی، سال بهره‌برداری، نحوه اتصال به شبکه، محدوده جغرافیایی و … می باشد. با توجه به این مشخصات، صلاحیت صدور مجوز برای متقاضی مشخص می شود.

چگونگی اخذ مجوز احداث نیروگاه

 
برای دریافت مجوز وزارت نیرو به منظور احداث نیروگاه ، متقاضیان باید واجد شرایط زیر باشند :

        تمامی متقاضیان باید اطلاعات و مدارک مربوط به توانایی اجرایی، مدیریتی و مالی خود را به منظور بررسی به سازمان توانیر ارائه دهند.

        سازمان توانیر با توجه به پتانسیل و توانمندی متقاضیان، اسناد آنها را بررسی و پیشنهاد دعوت به همکاری و احداث نیروگاه را اعلام می کند. با ارزیابی هایی که صورت می گیرد، پیشنهاد صدور مجوز برای وزارت نیرو ارسال می شود.

        در سازمان توانیر گزارشات مربوط به نحوه بررسی درخواست متقاضیانی که رد صلاحیت شده اند، به وزارت نیرو ارسال می شود.

        سازمان توانیر برای دعوت از متقاضیان به منظور همکاری و احداث نیروگاه، از طریق رسانه های عمومی عمل می کند.

        متقاضیان موظفند تا درخواست خود را در فرم های مربوطه ذکر کنند. همچنین باید طرح توجیهی فنی، اقتصادی و زیست محیطی را آماده کنند و به سازمان توانیر ارائه دهند. این سازمان نیز موظف است تا طرح های توجیهی را به دقت بررسی کند. در صورتی که احداث نیروگاه به محیط زیست آسیب می رساند و یا از نظر اقتصادی، مقرون به صرف نیست، طرح رد می شود. در غیر اینصورت مراتب را به وزارت نیرو اعلام می کند.

 
مدت اعتبار مجوز احداث نیروگاه

        مجوزی که برای احداث نیروگاه صادر می شود، مدت اعتبار دارد که در پروانه آن ذکر می شود. مدت زمان اعتبار نیروگاه با توجه به مشخصات آن تعیین می شود. متقاضی باید مطابق با زمان اعلام شده برای احداث نیروگاه اقدام کند و بهره برداری نیز قبل از اتمام مدت اعتبار باشد. پس از اینکه مدت اعتبار به اتمام رسید، متقاضی می تواند مجدد با طی کردن مراحل اداری، آن را تمدید کند.

        سازمان توانیر موظف است تا با تاکید بر رعایت برنامه زمانی احداث نیروگاه، نیروی مورد نیاز برق را تامین کند و در عین حال بر کار سرمایه گذار نیز نظارت داشته باشد.

        اگر در زمان احداث نیروگاه تاخیری صورت بگیرد، سازمان توانیر گزارشی حاوی شرایط شبکه،‌ علل تاخیر و میزان اطمینان از اتمام کار، گزارش توجیهی و پیشنهاد لازم را به وزارت نیرو اعلام می کند. وزارت نیرو موظف است تا با بررسی گزارش واصله، در مجوز متقاضی تجدید نظر و آن را تمدید یا لغو کند.

 
اخذ مجوز بهره‌برداری نیروگاه

        پس از اینکه مجوز احداث نیروگاه صادر شد، باید برق آن تامین شود تا سرمایه گذار بتواند از نیروگاه خود بهره برداری کند. در این رابطه وزارت نیرو برای متقاضیان یک شرکت فروش نیروی برق نیز تعیین می کند که این شرکت در چارچوب مجوز، با سرمایه گذار قرارداد منعقد می کند. خرید برق با توجه به شرایط مندرج در مجوز نیروگاه صورت می گیرد که شامل زمان بهره‌برداری، ظرفیت، انرژی، ساعات تولید، قابلیت دسترسی و بهای نیروی برق می باشد.

        همچنین وزارت نیرو به سرمایه گذار امکان استفاده از محیط زیست، تامین سوخت و تامین آب را می دهد که برای این کار مجوزات لازم جهت استفاده سرمایه گذار از منابع لازم را صادر می کند.

مقایسه شرکت مدنی و تجاری در حقوق ایران

علی بازدید : 144 شنبه 14 مهر 1397 نظرات ()

این تفاوت میان شرکت مدنی و تجاری ، می تواند موسسان و مدیران را برای اداره بهتر شرکت کمک کند. در شرکت های تجاری به دلیل داشتن شخصیت حقوقی مجزا، نماینده منافع قانونی شرکت می باشد و مدیران نماینده شرکت و صاحبان سهام نیستند. اما در شرکت های مدنی، مدیر به عنوان نماینده شرکا محسوب می شود.

تفاوت شرکت مدنی و تجاری در حقوق ایران

مقایسه شرکت مدنی و تجاری در حقوق ایران ، تفاوت شرکت مدنی و تجاری ، می تواند موسسان و مدیران را برای اداره بهتر شرکت کمک کند.
این تفاوت ها عبارتند از :

تفاوت از نظر شخصیت حقوقی

براساس ماده ۵۷۶ قانون مدنی، تمامی شرکا در شرکت های مدنی می توانند یک قرارداد تنظیم کنند. طبق این قرارداد نحوه اداره اموال شرکت بیان می شود، اما شخصیت حقوقی برای شرکت تعیین نمی شود. چرا که تاسیس شرکت مدنی از کشور فرانسه آغاز شده است و از آنجا که قانون این کشور هیچ شخصیتی برای شرکت های مدنی در نظر نگرفته است، این امر موجب تعمیم آن به سایر کشورها شده است. به همین دلیل در نظر گرفتن شخصیت حقوقی مجزا برای شرکت های مدنی دشوار است. اما در مورد شرکت های تجاری باید گفت که طبق قانون ۵۸۳ قانون تجارت، این نوع از شرکت ها دارای شخصیت حقوقی هستند.

تفاوت در ماهیت

هر دو شرکت مدنی و تجاری دارای ماهیت قراردادی هستند. اما جوهر و ذات شرکت مدنی ایجاد اشاعه در مالکیت می باشد. در حالی‏که در شرکت‏های تجاری، شرکا با ادغام سرمایه های جمعی و آورده‏های جزء، اصالت خود را از دست می دهند و یک شخصیت و ماهیت جدید شکل می گیرد. به طوری که تمایز میان شرکا و آورده های آنها ممکن نیست. شرکا با رضایت کامل می پذیرند که مالکیت خصوصی و مستقل آنها به مالکیت اشتراکی تبدیل شود. در عین حال در این نوع شرکت ها بحث اشاعه و مالکیت مشاع در میان نیست و از آنجا که شخصیت حقوقی مستقلی دارد، آثار و نتایج حقوقی آن نیز منحصر به فرد می باشد.

 
تفاوت در ماهیت حقوقی سهم الشرکه

در شرکت های تجاری، سهم الشرکه می تواند به سرمایه نقدی تبدیل شود. به این معنا که ماهیت سرمایه شرکا می تواند تغییر کند. چرا که آورده شرکا از دارایی آنها جدا نیست و در نتیجه می تواند به دارایی شخصی ضمیمه می شود. در این نوع شرکت ها، رابطه هر یک از شرکا و صاحبان سهم، با توجه به میزان سرمایه و آورده آنها از سود و منافع حاصل می شود. اما در شرکت های مدنی، سهام هر یک از شرکا در مالکیت خود آنها می باشد که با تشکیل شرکت، اصالت حقوقی خود را از دست نمی دهد. به همین دلیل، همان حقوقی که در مالکیت شرکای شرکت است، مالکیت مشاع نیز دارد. به عنوان مثال، در صورتی که سهم الشرکه‏ یکی از شرکا غصب شود، وی مالک مال مشاع است که می تواند به مراجع قضایی مراجعه و دعوی خود را مطرح کند. در این صورت دادگاه با بررسی ادله واصله، احقاق حق می کند.

 
تفاوت در وضعیت حقوقی تصرفات شریک

در شرکت های مدنی، تصرفات شریک، با توجه به مالکیت مشاع صورت می گیرد که به دو نوع تصرف تقسیم می شود: تصرفات مادی و تصرفات حقوقی. در تصرفات حقوقی هر یک از شرکا می توانند بدون رضایت سایرین، عین سهم الشرکه خود را جزئی یا کلی به شخص ثالث منتقل کنند. اما در شرکت های تجاری، نقل و انتقال سهام شرکت تنها با تشریفات قانونی امکان پذیر است.

 
تفاوت در نمایندگی شرکت‏های مدنی و تجاری

در شرکت های تجاری به دلیل داشتن شخصیت حقوقی مجزا، نماینده منافع قانونی شرکت می باشد و مدیران نماینده شرکت و صاحبان سهام نیستند. به عبارت دیگر مدیران شرکت های تجاری تنها نماینده شخص حقوقی هستند که به نام و به‏ حساب شخص حقوقی عمل می کنند. اما در شرکت های مدنی، مدیر به عنوان نماینده شرکا محسوب می شود. در صورتی که شرکت مدنی بدون مدیر باشد، هر نوع تصرف حقوقی و مادی تنها با رضایت تمامی شرکا امکانپذیر است و هرگونه تغییر در حدود اختیارات مدیر یا تعیین مدیر جدید، باید با موافقت تمامی آنها صورت بگیرد.

مشاغلی که نیاز به مجوز ندارند

علی بازدید : 208 شنبه 17 شهريور 1397 نظرات ()

مشاغلی که نیاز به مجوز ندارند، در این مقاله به کارها و مشاغلی می پردازیم که برای ثبت شرکت خود نیاز به جواز فعالیت ندارند . این موضوع به قدری مهم می باشد که گاهی استفاده کردن یا نکردن از یک کلمه در نام شرکت می تواند باعث رد پذیرش درخواست ثبت شرکت شود ، به همین منظور در ادامه مطلب سعی شده است مواردی را که قید آنها در موضوع فعالیت نیازی به اخذ مجوز قبل از ثبت شرکت را ندارد آورده شود،هم چنین موضوعاتی که به طور کلی قابل ثبت نمی باشند نیز قید گردیده است

موضوعاتی که به هیچ وجه در ایران قابل ثبت نمی باشند !

    سیاست گذاری
    قانون گذاری
    حفظ تمامیت ارضی
    اداره امور داخلی
    مدیریت فضای فرکانس کشور
    تحقیقات بنیادی
    استخراج و اکتشافات و بهره برداری از معادن نفت و گاز
    خرید و فروش اشیاء عتیقه
    ممنوعیت بکارگیری تجهیزات ماهواره ای
    ممنوعیت خرید و فروش مواد مخدر
    ساخت و نگهداری سلاح و مهمات
    ترویج علوم غیراسلامی و غیردینی
    شراکت و سرمایه گذاری در امور قمار و ربا
    اخذ کمک و وجوه برای زلزله زدگان و بلایای طبیعی
    ساخت و خرید و فروش و حمل مشروبات الکلی
    و سایر موارد که منع قانونی و شرعی دارند.


موضوعاتی که قبل از ثبت شرکت نیازی به اخذ مجوز از ارگان خاصی ندارند :

    دلالی و حق العمل کاری
    فعالیت های خدماتی و نظافتی
    تصدی به نمایشگاهها و انبارهای عمومی
    بارگیری و ترخیص کالا
    اداره سالن ها و برگزاری جشن ها و کنفرانس ها
    خدمات آبرسانی،برق رسانی،گازرسانی
    عملیات ساخت در امور عمرانی
    تاسیس مجتمع کشاورزی و سردخانه
    فعالیت های نظام مهندسی
    بازاریابی های غیرهرمی و غیرشبکه ای
    تاسیس مراکز روان شناسی و امور مشاوره
    بازرسی کالا و کنترل کیفیت
    طراحی و اجراء سیستم ایمنی
    مراکز معاینه فنی
    خدمات امدادی و کمک های اولیه
    تولید و ارائه رایانه و نرم افزارهای سفارش مشتری
    مشاوره و نظارت و اجراء شبکه های انفورماتیکی
    امور مربوط به محیط زیست
    موضوعات مربوط به تجارت الکترونیک
    انتشار نشریه
    انجام فعالیت های حقوقی و وکالت
    صندوق های توسعه بخش کشاورزی
    کاریابی و فعالیت های مربوط به آن
    طراحی و توسعه بازیهای رایانه ای و سرگرمی
    خدمات حمل و نقل درون شهری مسافر و کالا و مرسولات و پیک موتوری
    کارگزاری ترابری دریایی
    آموزش در زمینه مدل کایت و گلایدر
    حمل و نقل ریلی بار و مسافر
    خدمات وابسته به حمل و نقل ریلی
    ارائه خدمات پزشکی
    ورود هرنوع فرآورده بیولوژیک
    ترخیص و ساخت هرنوع دارو
    واردات بذر،پیاز،قلمه پیوند،ریشه،نهال و …
    ورود و ساخت و بسته بندی انواع سموم دفع نباتات
    فروش سموم دفع آفات
    تولید محصولات کشاورزی و دامی
    اشتغال به تهیه و ترکیب و فروش داروها،سرم هاو … مخصوص دام
    ایجاد موسسات بهداشتی و درمانی
    فعالیت های مربوط به تجهیزات رادیویی
    خدمات اینترنت
    خدمات انتقال داده از طریق ماهواره
    خدمات عمومی تلفن ثابت و همراه بین المللی ماهواره ای
    عرضه خدمات پستی و مراسلات داخلی و عرضه و فروش تمبرهای یادگاری و پستی
    تصدی به هرگونه فعالیت ورزشی و تاسیس باشگاه ورزشی و برگزاری دروره های تربیت مربی
    آموزش و تعلیم راهنمایی و رانندگی
    خرید و فروش اموال منقول از جمله خودرو و موتورسیکلت سایر موارد.

نکته : موضوعات فوق و سایر موضوعاتی که به اقتضای امور تجاری و بازرگانی در حال و آینده ممکن است در موضوعات ثبت شرکت گنجانده شود با درج عبارت (پس از اخذ مجوزهای لازم) در متن آگهی ثبتی قید شده و نیازی به اخذ مجوز قبل از به ثبت رسیدن ندارد.

به غیر از موضوعاتی که در ۴۶ مورد بیان گردید موضوعاتی نیز وجود دارند که قبل از ثبت شرکت نیاز به اخذ مجوز یا موافقت از ارگانهای ذیصلاح مربوط به خود را دارند ،این موضوعات شامل ۲۳ مورد کلی می باشند که هریک از این ۲۳ مورد خود شامل چند موضوع مرتبط به هم می باشد،سعی ما براین است تا در دیگر مقالات این موضوعات را به همراه ارگانهای ذیصلاح آنها تشریح نماییم تا برای به ثبت رساندن شرکت مورد نظر خود براحتی از آنها استفاده نمایید.

لازم به ذکر است موارد یاد شده در این مقاله به صورت کلی ارائه گردیده به عبارت ساده تر هر یک از ۴۶ مورد بیان شده خود شامل موضوعات جزئی تری می باشند.

چه اختراعاتی می توانید ثبت کنید

علی بازدید : 165 شنبه 17 شهريور 1397 نظرات ()

چه اختراعاتی می توانید ثبت کنید : اختراع ( invention ) ، عبارت است از طرح ریزی مربوط به تهیه و ساخت یک وسیله یا کالای جدیدی که در صنعت، کشاورزی، بازرگانی و غیره کاربرد داشته باشد مانند اختراع اتومبیل، هواپیما، یخچال، تلویزیون و از این قبیل . در این رابطه ماده ۱ قانون ثبت اختراع در تعریف اختراع آورده است : اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه می کند و مشکلی را در یک حرفه ، فن ، فناوری ، صنعت و مانند آن ها حل می نماید. مراد از صنعت معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع دستی ، کشاورزی ، ماهیگیری و خدمات نیز می شود.

چه اختراعاتی می توانید ثبت کنید

ثبت اختراع موجب ایجاد حمایت از مخترع و اختراع ثبت شده می گردد و به صاحب امتیاز اختراع پس از ثبت نهایی آن اجازه بهره برداری از نتایج تلاش داده می شود. حقوق اختراع ثبت شده منحصراَ به مخترع تعلق دارد. البته چنانچه افرادی به صورت مشترک اختراعی کرده باشند، حقوق ناشی از اختراع مشترکاَ به آنان تعلق می گیرد . حق اختراع یک حق قلمرویی و سرزمینی است و هرکشور در چهارچوب و قلمرو سرزمینی خود از اختراعاتی که در آن کشور به ثبت رسیده است حمایت می کند.

به موجب ماده ۲ قانون ثبت اختراعات ایران

اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد.ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور معلوم و آشکار نباشد و از نظر صنعتی، اختراعی کاربردی محسوب می شود که در رشته ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد.مراد از صنعت، معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظیر صنایع دستی ، کشاورزی ، ماهیگیری و خدمات نیز می شود.

در اکثر قوانین ملی یا منطقه ای اختراعات در صورت احراز وجود شرایط لازم در همه حوزه های صنعت و تکنولوژی قابل ثبت است مگر مواردی که در قانون صراحتاَ استثنا شده باشد. یعنی قانونگذاران سعی می کنند به جای ذکر و بیان موضوعات قابل ثبت ، موارد منفی و مواردی را که قابلیت ثبت را ندارد را ذکر کنند.

در همین راستا قانونگذار کشور ما موضوعات که قابلیت ثبت را ندارد را در ماده ۴ قانون به شرح ذیل احصاء نموده است :

کشفیات، نظریه های علمی، روش های ریاضی و آثار هنری
طرح ها و قواعد یا روش های انجام کار تجاری و سایر فعالیت های ذهنی و اجتماعی
روش های تشخیص و معالجه ی بیماری های انسان یا حیوان :
این بند شامل فرآورده های منطبق با تعریف اختراع و مورد استفاده در روش های مزبور نمی شود.
منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل دهنده ی آن ها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آن ها
آنچه قبلاَ در فنون و صنایع پیش بینی شده باشد :
فن یا صنعت قبلی عبارت است از هر چیزی که در نقطه ای از جهان از طریق انتشار کتبی یا شفاهی یا از طریق استفاده عملی و یا هر طریق دیگر، قبل از تقاضا و یا در موارد حق تقدم ناشی از اظهارنامه ثبت اختراع ، افشا شده باشد.
در صورتی که افشا اختراع ظرف مدت شش ماه قبل از تاریخ تقاضا یا در موارد مقتضی قبل از تاریخ حق تقدم اختراع صورت گرفته باشد، مانع ثبت نخواهد بود.
اختراعاتی که بهره برداری از آن ها خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد.

ثبت موسسه

علی بازدید : 182 سه شنبه 30 مرداد 1397 نظرات ()

نهادهایی که سازمان های غیر تجاری برای مقاصد غیر تجاری، مانند امور ادبی، علمی و یا خیریه، تشکیل می گردند و اجزای تشکیل دهنده آن در نظر گرفته به نفع یا نه. تشکیل تاریخ ثبت نام یک نهاد حقوقی و می تواند موضوعاتی مشابه مراکز اجتماعی و کسب و کارهای مانند اتخاذ آن را پیدا کرده.

طبقه بندی سازمان های غیر تجاری با توجه اهداف خود:

موسسات و تقسیم آن در میان اعضای آن منافعی را دارا نمی باشد.

شرکای مؤسس بالا حداقل سرمایه و نه کمتر از دو هرمیزان  می باشد. برای ثبت نام یک سازمان غیر تجاری پر کردن اظهارنامه مالیاتی (فرم از نرم افزار برای ثبت نام  چاپ همراه ضمائم دو نسخه است که در حال امضای تاریخ می باشد ضمائم اجباری شامل اصلی و یا یک فتوکپی از وکالت (اگر توسط یک وکیل درخواست شود ).

اساسنامه سازمان های غیر تجاری می تواند مشابه اساسنامه با مسئولیت محدود و مواردی از قبیل موسسه حاکم بر بدن (هیئت مدیره) پناهندگان تصمیم گیرندگان (عمومی) بوده و باید به همین ترتیب در دسترس به آنها باشد.

این موسسه همچنین مجمع عمومی عادی و فوق العاده، هر کدام وظایف خود را دارند. و به رسمیت شناخته شدن توسط اکثر اعضا از جلسات هیئت مدیره و تصمیمات هیئت مدیره با اکثریت آراء می باشد معیار معتبر است.

انحلال چیزی درباره سازمان های غیر تجاری:

انحلال سازمان های غیر تجاری هم اختیاری و تصمیم مجمع عمومی فوق العاده و یا یک فرمان دادگاه می باشد.

سلسله مراتب سازمان های غیر تجاری ثبت نام گردیده:

کامل کردن فرم درخواست ثبت نام و امضا شده توسط نهاد شریک.
کامل نمودن فرم امضا شده توسط دقیقه از بنیانگذاران و همکاران.
و امضای اساسنامه توسط شرکا در همه صفحات.
یکی از نام های صادرات پیشنهاد گردیده است.

بعد از دریافت و ارائه مجوز لازم (موضوع) حسابرسی از اسناد ثبت شرکت، بدون نقص ارائه گردیده، متقاضی به پرداخت هزینه های ثبت نام و راهنمایی حسابداری برای پایتخت تقاضا کننده و تعیین میزان هزینه های ثبت نام به پرداخت ثبت نام هزینه به بانک ملی
بین المللی (بخش آگهی ها دایره)، و سپس تعیین مقدار برای ورود یک بانک روزنامه همراه به طور گسترده منتشر شده و دریافت و پرداخت توسط دبیرخانه ارائه گردیده. پس از امضای نسخه تایپ شده صدور می گردد توسط اداره ثبت شرکتها و نسخه تایپ تقاضا کننده این آگهی را تحویل داده است. قرار دادن یک فتوکپی از روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران (در بهشت ​​خیابان، سمت جنوب پارک شهر) و یا سایر آگهی ها صدور صورت حساب Vnskhh به قرار دادن دایره خواهد شد به طور گسترده ای روزنامه منتشر می شود. این مرحله از کار به پایان می رسد.

چه مدارکی برای ثبت نام از سازمان های غیر تجاری لازم است؟

کسب یک تقاضا ثبت نام تکراری در اداره ثبت شرکتها و کامل کردن و امضا شده توسط شرکای (به عنوان یک پیوست)
تنظیم بعد از امضای اساسنامه حداقل دو صفحه پوشش شده توسط تمام شرکا و یا اعضای (که توسط متصل کردن این راهنمای پیشنهادی)
در دقیقه از جلسه از بنیانگذاران مجموعه لااقل 2 نسخه (برای مثال)
کپی گواهی تولد از شرکا .
اگر مجوز لازم از موضوع را داشته باشد.
توجه 1. شریک حداقل دو نفر لازم است.

تبصره 2 نشان می دهد میزان سرمایه هر موسسه مجاز می باشد.

توجه 3. مدیر شعبه امضا و کپی شناسنامه نشان دهنده محل و اگر شاخه الزامی باشد.

کلیات مربوط به ثبت شرکت

علی بازدید : 165 سه شنبه 30 مرداد 1397 نظرات ()

شرکت هایی که  کسب و کار با قانونگذار نهاد قانونی خاص هستند که یک نهاد قانونی برای انجام کارهایی که جنبه غیر تجاری مثل کار یا خدمات علمی، ادبی یا امور خیریه پیش بینی شده است. مقاله من از ثبت نام اصلاح نهادهای غیر تجاری، موسسه غیر تجاری می باشد که به عنوان کلیات مربوط به ثبت شرکت ها نوشته:


هدف از این موسسات این می باشد که آنها را به نفع جذب نکرده و در میان اعضای آن تقسیم ، این موسسات به اصطلاح institutions.information غیر انتفاعی از اداره کل به اسم سوالات پلیس، و بعد از گرفتن پاسخ مثبت، با توجه به عمل.

این نهادها، سازمان های غیر تجاری هستند برای گرفتن مجوز به درخواست به ثبت نام.

طبقه بندی از تمامی شرکت ها:

شرکت  مدنی

شرکت  تجاری

شرکت مدنی:

حقوق مدنی، هر دو شرکت عام و خاص. به صورت کلی، شرکت قرارداد که احزاب کار سرمایه خود را برای رسیدن به سود و یا جمع آوری خاص می باشد. Abnja، اضافه بر این نتیجه شرکتی که 571 مقاله در قانون مدنی، قرارداد، قرارداد مزارعه و مسابقات قرارداد نمونه نیز در نظر گرفته است از شرکت. یک حس خاص، این شرکت یکی از قراردادهای خاص با انتشار اموال ایجاد می شود است. معمولا وقتی که صحبت  درباره حقوق مدنی، که نوع دوم همان هدف می باشد.

بر اساس ماده 571 قانون مدنی: “شراکت حقوق اجتماعی صاحبان مختلف را با یک جسم واحد و پخش می گردد.” امکان دارد داوطلبانه و یا اجباری (ماده 572 قبل از میلاد). شرکای اجرای شرکت بر اجماع مبتنی نبوده، بلکه از حقوق اجتماعی مالک، و یا تلفیقی از ارث تحقق (ماده 574 قبل از میلاد) در برابر، اراده طرفین اختیاری می باشد چرا که “نتیجه قرارداد را می توان قرارداد به دست آمده شرکای عملیات، مانند مالی و یا قبول اختیاری Mzj Mshaa که برای بسیاری از مردم و نحوه عملکرد آنها “(ماده 573 قبل از میلاد).

مقاله 571 از قانون مدنی، در حال حاضر ، حالت، که در آن چند نفر Mshaa، صاحب املاک مشابه، بدین معنا می باشد که برای هر بخشی از اموال حق دارند. اسباب بازی در اینجا ذکر نشده ممکن است متعلق به یا ناشی از یا شرکای اجرای متوجه نخواهد گردید.

ایجاد مالکیت مشترک. عنوان مقاله 573 از قانون مدنی بیان می دارد، این شرکت قراردادی ممکن است به صورت اختیاری ایجاد ، مانند صاحب نیمی از اموال خود را به فروش و یا صلح یا هدیه. این نمونه ها، مالکیت مشترک (شرکت) امی باشد که برای قرارداد برای فروش و یا صلح یا هدیه، نه یک قرارداد برای اسم شرکت.

بر اساس قوانین ایران و حقوق مدنی، وجود یک قرارداد مستقل برای شک و تردید “در حال حاضر” وجود دارد در این قرارداد چند نویسنده را انکار می کند. ایمان خود را، این شرکت در نتیجه مخلوط کردن و اموال انتشار و  ممکن است در نتیجه یا اثر قرارداد خاص (که در این شرکت شامل نمی گردد) رسیده باشد و یا اجرای، در برابر، دیگر جمعی ارزش شرکت قرارداد اصالت هست. قرارداد گروه برای ایجاد یک شرکت و انتشار آن می باشد به فروش، صلح و تعویض گره خورده است، به میان قراردادهای خاص شمرده امی شوند. قانون مدنی به نظر می رسد به همان اتخاذ گردیده اند که آیا این شرکت بحث در مورد قراردادهای خاص به ارمغان  می آورد.

در حال حاضر، نظر غالب این بوده که: مالکیت جامعه از چند نفر برای همان چیزی که می تواند یک قرارداد یک شرکت قرارداد باشد.

باید پرسید که آیا این تعریف می توان مورد استفاده برای سرعت بدادن به مفهوم کسب و کار این شرکت از قانون است یا خیر. پاسخ البته منفی می باشد، اما تعریف نفی مطلق، چه، همانطور که می بینیم، برخی از عناصر تعریف فعلی تعریف شرکت Mzbvrbray دیده خواهد شد.

شرکت سهامی خاص چیست ؟

علی بازدید : 177 دوشنبه 15 مرداد 1397 نظرات ()

ثبت شرکت مسئولیت محدود   

شرکت سهامی خاص چیست ؟ از رایج ترین انواع ثبت شرکت در ایران ، ثبت شرکت سهامی می باشد . شرکت های سهامی به دلیل فراوانی سرمایه ، فراوانی در تعداد شرکاء و تنوع و گستره فعالیت مهمترین ، بزرگترین و فعال ترین نوع شرکت در میان شرکت های موجود به حساب می آیند . لازم به ذکر این نکته می باشد که شرکت های سهامی بر دو نوع هستند : شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص .

شرکت سهامی خاص به شرکتی گفته می شود که تمام سرمایه آن در زمان ثبت شرکت منحصراَ توسط موسسین تامین گردد . در این نوع شرکت ، عبارت ” شرکت سهامی خاص ” حتماَ باید قبل یا بعد از نام شرکت بدون فاصله با آن ، در کلیه اوراق ، اطلاعیه ها و آگهی های شرکت ، به طور روشن و خوانا نوشته شود . تعداد سهامداران شرکت سهامی خاص نباید کمتر از سه نفر باشد .

تمام سرمایه شرکت سهامی خاص را ( برخلاف شرکت سهامی عام ) باید خود موسسان تامین کنند که ممکن است به صورت نقدی یا غیر نقدی باشد. پرداخت نقدی نباید کمتر از ۳۵ درصد بهای کل سهام باشد و همچنین میزان سرمایه شرکت سهامی خاص نباید کمتر از یک میلیون ریال باشد . لذا در مدت فعالیت شرکت ، میزان سرمایه آن نباید از مبلغ یک میلیون ریال کمتر شود والا هر ذی نفعی می تواند انحلال آن را ( با رعایت شرایط ماده ۵ لایحه اصلاحی ) از دادگاه درخواست کند.

شرکت سهامی خاص دارای اساسنامه و ارکان سه گانه ، یعنی مجامع عمومی ( عادی و فوق العاده ) هیئت مدیره و بازرس یا بازرسان ، مرکب از اصلی و علی البدل و نیز مدیر عامل است. در مجامع عمومی هر سهم یک رای دارد. در بدو تاسیس، مجمع عمومی موسس و بعداَ مجمع عمومی عادی، مدیران را از بین سهامداران و بازرس یا بازرسان را از بین سهامداران یا از خارج انتخاب می کند. مدت مدیریت نباید از دو سال تجاوز کند. مدت بازرسی نیز یک سال مالی است. مدیر عامل را هیئت مدیره تعیین می کند. منافع شرکت به نسبت سهام، بین سهامداران تقسیم می شود. یادآوری می کنیم که شرکت سهامی خاص نمی تواند اوراق قرضه منتشر کند . اصولاَ سهام آن قابل معامله در بازار بورس نیست.

شرکت سهامی خاص چیست ؟

شرکت سهامی خاص به طور کلی محدودیتی برای فعالیت ندارند و قانونگذار شرکت سهامی را هر چند ، فعالیت آن تجاری نباشد شرکت بازرگانی و تجاری محسوب می نماید. با ثبت شرکت سهامی خاص ، می توان با جمع آوری سرمایه های کوچک در محیطی دوستانه ، به انجام فعالیت تجاری پرداخت. این نوع از شرکت ، جهت اخذ نمایندگی ها و یا شرکت در مناقصات و مزایده های دولتی و نمایشگاه ها و همچنین اخذ تسهیلات بانکی از اعتبار نسبتاَ خوبی برخوردار است . از آن جایی که صاحبان شرکت سهامی خاص می توانند تا ۱۰ برابر سرمایه ثبت شده خود از سیستم بانکی وام بگیرند ، بنابراین در هنگام اخذ تسهیلات معمولاَ می بایست افزایش سرمایه داشته باشند.

بنا بر آنچه آمد ، مشخصات و ویژگی های شرکت سهامی خاص را می توان به شرح ذیل برشمرد :

تعداد مدیران حداقل ۳ نفر است.
تعداد سهامداران نباید از ۳ نفر کمتر باشد.
سرمایه شرکت صرفاَ توسط موسسین تامین می شود.
حداقل سرمایه اولیه مبلغ یک میلیون ریال است.
در بدو تاسیس حداقل ۳۵ درصد سرمایه به صورت نقدی باید به حساب شرکت تودیع شود.
صورت سرمایه غیرنقدی ( در صورت وجود ) باید به تفکیک تقویم و در اظهارنامه منعکس گردد.
چنانچه سهام ممتازی وجود داشته باشد باید موضوع آن در اظهارنامه قید شود.
سهام شرکت سهامی خاص قابل عرضه در بورس نیست.
در شرکت سهامی خاص اوراق قرضه قابل انتشار نیست.
انتقال سهام در شرکت سهامی خاص موکول به موافقت سایر شرکاست.

اظهارنامه که به امضاء کلیه سهامداران رسیده باشد به انضمام رسید واریز وجه و صورت اقلام غیرنقد و ( با امضای سهامداران ) به همراه صورت جلسه مجمع عمومی موسس حاکی از رسیدگی به سهام و انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان و اعلام قبولی آنان و ذکر روزنامه کثیرالانتشاری که هرگونه آگهی راجع به شرکت تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد، می بایست به مرجع ثبت تسلیم و رسید دریافت گردد.

به موجب ماده ۷ قانون تجارت مندرجات اظهارنامه شرکت سهامی که باید دارای امضاء کلیه موسسین و قید تاریخ باشد به شرح ذیل است :

نام شرکت ، مرکز اصلی شرکت ، مدت شرکت ، موضوع شرکت ، هویت کامل و اقامتگاه موسسین ، مبلغ سرمایه شرکت و تعیین مقدار نقد و غیرنقد آن به تفکیک ، تعهدات سهام بانام و بی نام و مبلغ اسمی آن ها و در صورتیکه سهام ممتاز مورد نظر باشد تعیین تعداد و خصوصیات و امتیازات این گونه سهام ، میزان تعهد هر یک از موسسین و مبلغی که پرداخت کرده اند با تعیین شماره حساب و نام بانکی که وجوه پرداختی در آن واریز شده است. در مورد آورده غیرنقد، تعیین اوصاف و مشخصات و ارزش آن به نحوی که بتوان از کم و کیف آورده غیرنقد اطلاع حاصل نمود.

تعداد صفحات : 14

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 139
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 11
 • آی پی دیروز : 19
 • بازدید امروز : 155
 • باردید دیروز : 57
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 592
 • بازدید ماه : 663
 • بازدید سال : 33,449
 • بازدید کلی : 82,855